5 pomocnych aplikacji mobilnych i webowych dla fotografów
5 pomocnych aplikacji mobilnych i webowych dla fotografów

Odpowiednie narzędzia potrafią znacznie ułatwić pracę fotografa. Chodzi tu nie tylko o niezawodny sprzęt, wysokiej jakości akcesoria, jak tła fotograficzne czy lampy, ale również aplikacje na telefon. W tym artykule przedstawimy 5 programów, dzięki którym Twoje zawodowe życie stanie się bardziej efektywne!

Adobe Lightroom

To łatwe w użyciu narzędzie, które pomaga w fotografowaniu i obróbce zdjęć. Za pomocą aplikacji można retuszować zdjęcia, stosować filtry, dostrajać tła i korzystać z predefiniowanych przekształceń, pozwalających szybko korygować i udoskonalać zdjęcie. Adobe Lightroom to także wprowadzanie ustawień wstępnych, montowanie, przycinanie i retuszowanie wideo.

Aplikacja wyposażona została w ponad 200 ustawień opracowanych przez zawodowych fotografów i grafików, a inteligentne algorytmy podpowiadają konkretne ustawienia najlepiej pasujące do danego zdjęcia.

Ponadto, oprogramowanie Lightroom zarządza zdjęciami i oferuje wyjątkowo łatwy, funkcjonalny sposób przechowywania obrazów online. Nie musisz tracić czasu na porządkowanie zdjęć. Lightroom umożliwia zarządzanie biblioteką obrazów na dowolnym urządzeniu. Zdjęcia po edycji lub retuszu możesz od razu przesyłać do udostępnionych albumów albo w mediach społecznościowych.

Color gear: palety kolorów

Odpowiednia praca z kolorami to część sukcesu w fotografii. Przed sesją należy dobrze przemyśleć dobór strojów, tła do zdjęć, rekwizytów. Zatem chodzi o takie skomponowanie palety, aby jej składowe ze sobą dobrze współgrały. W tym zadaniu niezawodnym pomocnikiem będzie aplikacja Colo gear: palety kolorów – program dla amatorów i profesjonalistów do zrozumienia teorii kolorów i codziennej pracy z paletami. Jak to działa?

  • Podaj kod koloru (HEX), by odkryć różne harmonie kolorystyczne pasujące do tej, konkretnej barwy.
  • Wybierz interesujące Cię zdjęcie, a algorytmy aplikacji wyłuskają z niego paletę kolorów z obrazu.
  • Paletę nałożoną na zdjęcie możesz za pomocą kilku kliknięć udostępnić w mediach społecznościowych, np. Pinterest lub zapisać na urządzeniu.

Mafelo

Dla wielu fotografów najciekawszym etapem pracy jest samo tworzenie zdjęć, natomiast największym wyzwaniem jest proces ich sprzedaży: wysyłanie gotowych sesji do klienta, doradzanie najlepszych ujęć, zbieranie zgód, rozliczenia itp. Mafelo to intuicyjna aplikacja do wyboru i sprzedaży zdjęć, automatyzująca cały ten etap pracy.

Dodaj zdjęcia do Mafelo, a następnie udostępnij je klientowi. Na fotografie możesz nałożyć znak wodny, aby zabezpieczyć swoją twórczość. Klient wybierze konkretne ujęcia poprzez aplikację, a Ty nie będziesz musiał/musiała spisywać numerków. Zdjęcia możesz łatwo wyeksportować do programów np. Adobe Lightroom, Adobe Bridge, Capture One czy bezpośrednio do Windows lub MacOS. Mafelo z powodzeniem zastąpi również takie aplikacje, jak Google Drive: gotowe zdjęcia po obróbce przekaż klientowi w oryginalnej rozdzielczości za pomocą platformy. Kolejną jej funkcją jest bramka płatnicza (klient rozliczy się z Tobą poprzez Mafelo) oraz narzędzia do zebrania zgód na wykorzystanie zdjęć.

Sun Surveyor

Zdjęcia w plenerze wymagają skrupulatnego zaplanowania, aby dobrać najlepsze światło. Za pomocą aplikacji Sun Surveyor:

  • będziesz wiedzieć kiedy nastąpi „golden hour” i „blue hour”, wschód i zachód Słońca oraz Księżyca danego dnia,
  • poznasz kierunek i wysokość Słońca i Księżyca w danym miejscu i o danym czasie, współczynnik cienia rzucanego przez użytkownika w danym miejscu i o danym czasie, oświetlenie wyrażone w %, pory zmierzchów, daty nadchodzących faz księżyca,
  • przygotujesz nocne fotografie dzięki funkcjom Drogi Mlecznej i Ścieżek gwiazd.

Forest App

Podczas obróbki zdjęć trudno jest Ci się skupić? Ciągle zerkasz na telefon, wpadasz w wir newsów z social mediów? Jeżeli mierzysz się z trudnościami w koncentracji podczas pracy, warto skorzystać z aplikacji, która blokuje inne aplikacje w telefonie na wybrany okres. Skuteczność Forest App polega na tym, że działa jak mini gra. Jeżeli przez wybrany czas nie sięgniesz po telefon, wypełnisz cel, którym jest zasadzenie nowego, wirtualnego drzewka, otrzymasz również punkty. Jeżeli Ci się nie uda – poprzednie drzewko uschnie i nie zdobędziesz żadnych punktów. Zebrane punkty możesz wymieniać na nowe funkcje w aplikacji, a nawet na prawdziwe drzewo, które zostanie zasadzone przez współpracującą z twórcami aplikacji fundację Trees for the Future.

Jesteśmy ciekawi, czy masz w swoim smartfonie inne aplikacje, które ułatwiają Ci pracę? Koniecznie podziel się swoimi sposobami w komentarzu!

Wiadomościnfo@vinylland.pl Telefon 881 612 018

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl